Cesta RPA developera
Souhlasíte s tím, že lenost je hnací silou lidského vývoje, a při slově ‚automatizace‘ se vám rozsvítí oči? Líbilo by se vám postavit si flotilu virtuálních robůtků, kteří za vás (nebo za jiné) budou dělat nudné úkoly? A chtěli byste téměř okamžitě začít vytvářet funkční programy? Tak zkuste RPA – robotickou automatizaci procesů. RPA se vytváří v grafickém prostředí, kde své výtvory v podstatě ‚naklikáte,‘ takže k jednoduchým funkčním procesům se dostanete velmi brzy. Můžete si ho vyzkoušet například v programu UiPath, který je pro výukové účely zdarma. A až to začnete s RPA myslet vážně, budou se vám hodit základy nějakého programovacího jazyka, například Visual Basicu nebo C#.
Jazyk: Visual Basic * C#
Cesta vývojáře mobilních aplikací
Teď pozor, pro začátečníka jde o náročnější cestu. Předpokládejme, že máte nápad na mobilní aplikaci, na které byste se vývoj chtěli naučit a třeba ji nabízet na Google Play nebo Apple Store. Jako první krok si bohužel budete muset vybrat jenom jeden z těchto dvou obchodů. Vývoj pro zařízení od Applu se od ostatních chytrých telefonů a tabletů liší v používaných jazycích a technologiích. Zjednodušeně – zatímco pro android se nejčastěji vyvíjí buď v Javě nebo jazyce Kotlin, Apple si vytvořil vlastní dva jazyky, které na své platformě povoluje (včetně svých počítačů).
Cesta Android vývojáře
Pokud chcete programovat pro Android, začít byste měli nespíš s Javou. Kromě samotného programovacího jazyka vás čeká ještě práce s XML (zobrazovací jazyk, něco jako složité HTML) a programy umožňujícími připravit a testovat kód pro mobilní telefon. Všechny potřebné nástroje pro vývoj na Androidu jsou k dispozici zdarma.
Jazyk: Java * Kotlin
Cesta Apple vývojáře
Máte MacBook, iPhone a iPod a celkově je Apple váš love brand? Nebo jste jako já někde zjistili, že zatímco uživatelé Androidu chtějí všechno zdarma (byť s reklamou), iLidé jsou ochotni zaplatit mnohem víc? Pak vás čeká jazyk Objective-C anebo novější Swift. Na výuku Swiftu má Apple vlastní aplikaci. Začít můžete zdarma, ale pokud budete chtít později své výtvory prodávat, budete si muset také zaplatit – za tzv. iOS Developer Program.
Jazyk: Objective-C * Swift *
Cesta automatického testera
Stavět domky z kostek bylo sice ve školce fajn, ale rozbíjet je jiným byla ta pravá zábava? Baví vás programování, ale zároveň jste hračička, který rád přichází věcem na kloub? Myslíte analyticky, jste trochu konspirátor a snadno hledáte na věcech chyby? Staňte se automatickým testerem! Automatický tester píše prográmky testující funkčnost aplikací. Ty se dají psát v různých jazycích, záleží, co podporuje konkrétní projekt. Oblíbená je Java, Python a Java Script, ale využít se dají i jiné. Nic nezkazíte, pokud si k tomu uděláte certifikaci ISTQB (mezinárodní testerská kvalifikace) anebo se začnete zajímat o principy testování aplikací. Pracovat můžete nejprve jako manuální tester a postupně rozšiřovat své znalosti automatizování.
Jazyk: JavaScript * Java * Python
Cesta Embedded
Taky vás berou roboti, ale spíše ti mechaničtí, jako třeba Legoboti? Sestavili jste si počítač a teď na něm googlíte, jak naučit Arduino ovládat záclony a těžit Litecoin? Proč si z koníčka neudělat profesi! Embedded programátoři pomáhají oživovat bankomaty, mikrovlnky, letadla a mnoho dalšího pomocí vestavěných systémů a staví ovladače. V tomto případě na to musíte jít pomocí starého dobrého C nebo jeho vylepšené verze C++. Do toho si dál hrajte se svou pájkou a šroubovákem. Vestavěné systémy počítají s omezenou pamětí zařízení, proto si do krve dostaňte mantru „Kdo nealokuje paměť, jako by nežil!“. A možná se pro začátek seznamte i trochu s Asseblerem.
Jazyk: C * C++ * Assembler
Cesta datového vědce
Sice si říkáte, že by se vám hodilo naučit se programovat, ale vlastně vás nejvíce zajímají data a svět kolem nich? Šťouráte se rádi v problémech abyste našli řešení? Chtěli byste být jako lovec perel, který hledá skryté poklady pod hladinou Big Data? V tom případě se neobejdete bez dobré znalosti dotazovacího jazyka SQL a databází. SQL existuje mnoho dialektů, začít bych doporučila s My SQL nebo MS SQL. I v datové vědě se však programuje, ušetříte si tím spoustu práce a zvýšíte svou hodnotu na trhu. Existují dva jazyky nejčastěji užívané pro práci s daty – Python a R.
Jazyk: SQL * Python * R
Pořád nic? Zkuste si vybrat svůj první jazyk podle oblíbené postavy ze Hry o Trůny 😉