Programátorů je na trhu nedostatek! Více holek do IT! Vývojáři si diktují pracovní podmínky!
Tak nějak dnes zní titulky online časopisů a diskusí zaměřujících se na pracovní trh. A my v GIT se stále častěji setkáváme s kandidáty, kteří mají právě o práci v IT oboru rostoucí zájem, ale nevědí kde, a jak začít. Často nemají představu, které programovací jazyky a další schopnosti a dovednosti jsou na trhu žádané a k čemu je mohou využívat v praxi. A právě pro ně, jsme připravil tento krátký přehled.
Pokud se zaměříme rovnou na výběr programovacích jazyků, je z pohledu IT Recruitera odpověď velice jednoduchá. JAVA RULEZZ! Ať se zeptáte v kterékoliv společnosti, jaké IT pozice obsazují nejčastěji, téměř vždy dominuje pozice Java Developera. Z IT odborníků právě Java programátoři mají většinou nejvyšší mzdy. Zaměstnavatelé se o ně příkladně starají, dá se říci, že je rozmazlují. Firmy jsou ochotny brát i téměř absolutní juniory a pracovních nabídek mají tolik, že by mohli měnit místo třeba každý měsíc.
Vypadá to jednoduše, ale není. V první řadě záleží na tom, co konkrétně chcete dělat. Chcete programovat mobilní aplikace, chcete pracovat s databázemi, chcete vyvíjet hry nebo chcete pracovat s weby a webovými aplikacemi? Ne pro všechny tyto práce je vhodným jazykem právě Java (i když pro většinu ano). Navíc, jazyků je obrovské množství. Kde tedy začít?
Zajímavé programovací jazyky pro začínající programátory
Většina programátorů začínala kódováním webů. Ačkoliv HTML ani CSS není programovací jazyk, jde o poměrně běžný a jednoduchý vstup do světa programování.
Chci programovat nebo kódovat weby
HTML je značkový jazyk, který definuje, co webová stránka obsahuje. Je velice jednoduchý a naučit se ho lze za méně než jeden týden.
CSS neboli kaskádové styly, velice souvisí s HTML (učí se vždy zároveň), zjednodušeně určují, jak web bude vypadat. Princip se lze naučit za pár dnů, jeho používání už je o něco těžší, ale také ho lze zvládnout velice rychle.
Prvním složitějším jazykem, používaným pro weby, je JavaScript. Ten určuje, jak se web bude chovat na straně uživatele. Je o něco jednodušší, než jiné jazyky a na pracovním trhu je velmi žádaný. Základní principy pochopíte za pár týdnů.
Půjdeme-li o něco hlouběji, přesněji na serverovou část webu, narazíme na PHP. Jde o skriptovací jazyk, který lze použít nejen pro web, ale i pro webové aplikace (například chat nebo hru běžící v internetovém prohlížeči). Lze v něm využívat objektově orientovaný přístup, což už je pokročilá záležitost. Principy PHP zvládnete za pár týdnů, ale práce v něm už je složitější.
Vývoj softwaru
Mimo weby samozřejmě existuje mnoho dalších jazyků. Mezi ty nejdiskutovanější v dnešní době samozřejmě patří Java a C#, oba především určené pro vývoj SW programů.
Java, je programovací jazyk s objektově orientovaným přístupem, kterým lze naprogramovat téměř vše. Dělají se v něm hry, menší aplikace, mobilní aplikace i celé velké systémy (což je jeho velká přednost). Naučit se Javu ale zabere nějaký ten čas. Pokud budete programovat denně 8 hodin, měli byste být schopni slušně programovat zhruba za tři měsíce. A pak přijdou knihovny a frameworky!
Jeho největším rivalem je C#. Také objektově orientovaný jazyk, se stejně širokým záběrem možností využití. Má dobře zpracované knihovny, které pomáhají jak začátečníkům, tak zkušeným programátorům, ale jeho největší slabinou je Microsoft. Tato společnost jazyk vyvinula na základě jazyka C a někteří programátoři jednoduše C# tuto “chybu” nedokáží odpustit.
Oba jazyky však mají nespornou výhodu, jejich syntaxe (způsob psaní kódu) se příliš neliší, pokud si tedy vyberete „špatně“, je celkem jednoduché přejít na ten druhý.
Další jazyky
Pak jsou zde jazyky, které existují již léta. Například jazyk C a jeho modernější verze C++. Nejvíce se využívají při programování firmwaru (software, který řídí vestavěné systémy). Zajímáte-li se o elektrotechniku nebo automobilový průmysl a chcete programovat v tomto odvětví, je C++ správná volba.
Naším osobním favoritem pro začátečníky je Python. Pokud nejste rozhodnuti, čemu konkrétně se chcete v programování věnovat, chcete si vyzkoušet různé programovací přístupy a ještě máte rádi opensource programy, pak je Python (téměř) jasná volba.
Na webu IT network uvádějí: „Python je jazyk ideální pro začátečníky. Má jednoduchou a čistou syntaxi… V Pythonu se pro bloky kódu nepoužívají závorky. Podporuje tři programovací paradigma (způsob jak něco naprogramovat) – procedurální, funkcionální a objektové paradigma.“
Opravdu skvěle výuku tohoto jazyka podporují i sami Pythoňáci. Napsali několik článků pro úplné začátečníky, ale i pro ty, co přechází z jiných jazyků, pořádají Python srazy kde přednáší o problémech ale i výhodách tohoto jazyka a pořádají Pyladies, kurzy Pythonu pro holky.