I když je většina uvedených kurzů dostupná zdarma, je dobré si předem uvědomit, že vždy budete investovat svůj čas. A proto může být někdy lepší si za kvalitní kurz připlatit. Výhodou pak je třeba neomezený přístup ke kurzům nebo online podpora ze strany lektorů.
Naučit se programovat je na webu překvapivě jednoduché a výukové materiály jsou uživatelsky přívětivé. Google, Microsoft i další mezinárodní společnosti si uvědomují, že je programátorů na trhu nedostatek, a tak sponzorují řadu vzdělávacích aktivit. Zásadní podmínkou je však znalost anglického jazyka, většina dostupných kurzů totiž v češtině neexistuje.
Pokud jste se ještě nerozhodli, s jakým jazykem začít, doporučujeme náš článek Chci začít programovat. Některé z níže uvedených kurzů také nabízejí úvody, vhodné i pro úplné začátečníky, které vám objasní obecné principy a usnadní volbu prvního jazyka.
I když jsou online kurzy často interaktivní, počítejte s tím, že programovat vás naučí až praxe a procvičování vám zabere poměrně dost volného času. Aplikujte získané vědomosti, vyvíjejte vlastní projekty a buďte trpěliví. Potřebujete-li pomoci, existují aktivní české komunity, které poskytují podporu v začátcích a také potřebné kontakty.
Online kurzy programování zaměřené přímo na IT
Různé výukové platformy, které se na programování specializují nebo mají IT sekci, bývají k dispozici zdarma nebo nabízejí nějaký způsob, jak se ke kurzům dostat bez placení. Obvykle za cenu jistých omezení. Nebývají například dostupné všechny kurzy, člověk může shlédnout jen omezené množství lekcí za týden a není k dispozici žádná online podpora.
W3 Schools
W3 Schoools je úplná IT univerzita. Najdete tu kurzy od HTML přes Javascript a PHP až po Python a SQL. Všecjno si můžete rovnou vyzkoušet přes interaktivní rozhraní. Vyčerpávající ale zároveň přístupný a přehledný zdroj.
Codecademy
Codecademy nabízí bezplatnou výuku např. Ruby, jQuery nebo SQL. Dokonce vás naučí používat příkazovou řádku. Výuka probíhá v interaktivním okně prohlížeče, ve kterém rovnou vidíte, co váš kód dělá. Učíte se pomocí praktických cvičení, doplňujete kusy kódu a pozorujete výstupy. Nenajdete zde ale učebnici v klasickém slova smyslu, je to spíše hra.
Udacity
Udacity jsou vizionáři. Mají školení o vývoji samořídících aut, umělé inteligence nebo o Data Science. Najdete tu kopec kurzů zdarma, za studium pro získání diplomu se ale platí.
Data Camp
Data Camp – Pokud se chcete naučit programovat kvůli práci s daty a zajímá vás R a Python, najdete na Data Campu přímo studnici informací. Kromě zmiňovaných jazyků nabízí i SQL a celou baterii kurzů pro začínající datové vědce a analytiky. Učit se můžete na zařízení všech velikostí a výuka je hodně interaktivní. Když vás při učení SQL Data Camp přeci jen omrzí, můžete si získané znalosti ověřit v SQL Zoo nebo SQL Murder Mystery.
Aplikace Sololearn a Grasshopper
Sololearn je aplikace pro mobilní telefony (jak Android tak iOS). Interaktivní a zábavnou formou nabízí výuku většiny nejznámějších programovacích jazyků jako PHP, C++, Python, C#, Javu nebo SQL. Můžete ji mít všude s sebou (dá se stáhnout i off-line balíček) a přímo v aplikaci si procvičovat, co už umíte (code playground). S ostatními uživateli se dá diskutovat a vyzývat je na souboje v porozumění úryvkům kódu. Sololearn ale nejde moc do hloubky a některé kurzy nejsou tak srozumitelné, jako jiné. Osvědčil se na procvičování a ráno do metra. Nabízí příležitost rychle si osahat nový jazyk.
Androidí nebo desktopová aplikace Grasshopper vás naučí zábavným a jednoduchým způsobem kódovat v JavaScriptu. Kraťoučké lekce zvládnete na mobilu v rychlosti třeba mezi zastávkami v tramvaji. Získáte tu základní znalosti kódování a když vás to chytne, můžete je začít rozvíjet dál.
Microsoft Learn
Platforma Microsoft Learn nabízí bezplatné lekce a kurzy týkající se Microsoftích produktů. Můžete si vybrat studijní cestu podle pracovního zaměření nebo absolvovat jednotlivé kurzy a časem třeba i získat oficiální certifikaci. za tu se ovšem už platí.
Výukové platformy nabízející mimo jiné i IT témata
Prohloubení vašich IT dovedností zdarma nabízí i velcí hráči na trhu online vzdělávání, například Coursera ve spolupráci s Googlem.
EdX je výborný, pokud vám nevadí, že nedostanete certifikát o absolvování. Ten je totiž zpoplatněný. A platí se také za některé studijní programy, ale stále je řada seminářů volně k dispozici. Najdete zde obecnější témata, jako Data Science nebo Software Development Fundamentals.
Na OpenClassrooms najdete hlavně informace o vývoji webů. Konkrétně HTML, CSS a JavaScript. Kurzy obsahují přehledný psaný text, rozdělený do kapitol. Na konci jednotlivých sekcí děláte praktická cvičení, která anonymně hodnotí vaši spolužáci. V bezplatné verzi jste omezeni počtem cvičení za týden.
Pokud náhodou máte placený účet na Linkedinu, určitě vyzkoušejte Linkedin Learning (bývalá Lynda.com). Budete mít neomezený přístup do všech video kurzů, i těch z oblasti IT. Mnohými doporučovaný je například kurz základů programování se Simonem Allardicem. Jinak se dá na Linkedin Learning najít i řádka kurzů bezplatných – stačí zadat do vyhledávání klíčové slovo „free“.
A samozřejmě nesmíme zapomenout na Youtube. Možná by vás to nenapadlo, ale najdete zde tisíce videí s tématikou IT. Jen namátkou zmíním například kanál freeCodeCamp.org, nonprofit komunity lidí – studentů jako vy. Na Youtube jsou samozřejmě i influenceři – vývojáři, kteří vám ukáží, jak vypadá jejich typický den, nebo dají tipy do začátku kariéry.
Offline vzdělávání v programování
Už vás unavilo sedět za počítačem? Vyzkoušejte knihovny! Jsou tam ale spíše starší publikace. Poskytnou vám dobrý základ, ale možná budete muset aktualizovat vědomosti ještě před tím, než je budete moci plně využít. Je lepší volit ty obecné, které vás naučí především principy programování – o úvodu do programování nebo případně OOP (objektově orientované programování).
Pro trochu té sociální podpory vyrazte na nějaký komunitní sraz – NaPyvo (Python), Péhápkaři (PHP), nebo Frontendisti (vývoj webů) vás jistě rádi poznají. Ženy a dívky se za symbolický peníz mnohému přiučí na kurzech nebo PyLadies nebo Czechitas. Je o ně ale velký zájem a bývá obtížné se tam dostat.
Nebylo možné do článku zahrnout všechny existující zdroje studijních materiálů. Uvedené stránky by ale měly stačit pro slušný start a poskytnou příležitost procvičit si základní dovednosti.
A co vy? Vyzkoušeli jste některý z uvedených kurzů? Podělte se s námi o své zkušenosti.