Přesto je dobré už na začátku se zamyslet, kým byste se vlastně chtěli stát, respektive co byste chtěli programovat. Programovací jazyky jsou jako nástroje v dílně – každý se hodí na něco jiného, přestože některé jsou více multifunkční než jiné.
A tak vás zvu do miniseriálu ‚kariérních cest,‘ kterými se můžete na začátku programátorského dobrodružství vydat. Pokud už víte, kým se chcete stát, koukněte třeba na náš článek Kde se naučit programovat, zdarma.
Akademická cesta
Možná vám v hlavě zní hlas středoškolského učitele, který radí začít s Pascalem nebo jiným jazykem, považovaným mnohými za mrtvý. V zásadě tento přístupu razí, že důležitější, než naučit se konkrétní syntaxi, je naučit se dobře algoritmizaci a obecné principy programování. Pascal pak má být jazykem k tomu obzvláště vhodným. Sice ho v praxi nejspíš nahradí jiný jazyk, ale kvalitní základy vám zůstanou. Musíte si však umět vyhrnout rukávy a zůstat motivovaní, když se učíte věci pro vás významné spíše svou teorií než konkrétním praktickým uplatněním.
Podobnou roli může zastat Visual Basic nebo i mocné C, praotec mnoha dalších jazyků, které se využívá zejména při stavbě operačních systémů a ovladačů.
Jazyk: Pascal * C * Visual Basic
Cesta vývojáře webů
Chtěli jste si udělat vlastní webovou stránku, ale ve Wixu prostě nejsou ty správné šablony? Líbí se vám, že web můžete stavět jen tak sami doma na koleně – třeba v poznámkovém bloku nebo ho napůl naklikat ve WordPressu? Hodně lidí spojí svůj start v IT s vývojem webů, mimo jiné proto, že začít nevyžaduje znalost programování, pouze jednoduššího kódování.
Začněte s kódováním v HTML 5 a CSS 3 (pozor, aby to nebyly starší verze). Výsledky mohou být vidět už za týden intenzivního studia. HTML z vás sice programátory neudělá (je to opravdu jednoduchý jazyk), ale když později rozšíříte své znalosti o Java Script a například PHP, tak už tam jste.
Pokud to ještě nevíte, časem zjistíte, zda vás osloví spíše Frontend (aby to hezky vypadalo) nebo Backend (aby to na pozadí všechno hezky šlapalo). Případně se odvrátíte od programování a zaměříte se čistě na návrh vzhledu a funkčnosti webů jako UI/UX designér.
Jazyk: HTML * CSS * JavaScript * PHP
Cesta programátora SW aplikací
Začít s weby by bylo pro vás moc snadné, vy se nebojíte algoritmů a chcete to vzít z gruntu? Akademická cesta vás neláká, vy si chcete co nejdříve najít práci? Zároveň věříte, že opravdu programovat se dá jen v programovacích jazycích, na kterých lze postavit i velké komerční aplikace pro desktop?
Pak pro vás asi bude nejlepší pustit se rovnou do C# nebo Javy, což jsou oba komerčně velmi rozšířené jazyky a tak trochu konkurenti. C# je technologie Microsoftu a nejčastěji se programuje ve vývojovém prostředí Visual Studio (také MS), které je pro samostatné programátory a studijní účely zdarma. Java je Open Source a ‚programátor v Javě‘ se dlouhodobě pohybuje mezi nejčastěji hledanými pozicemi v IT.
Naučit se takový ‚čistokrevný‘ programovací jazyk a všechny principy, které za ním stojí (podmínky, cykly a pak třeba OOP) ale potrvá výrazně déle než HTML. Podle našeho techničtěji pojatého článku, byste se měli naučit slušně programovat zhruba za tři měsíce, pokud ovšem budete programovat 8 hodin denně. Výsledkem může být široká nabídka práce v korporátech a softwarových firmách a později desítky nabídek od náborářů na Linkedin.
Jazyk: C# * Java
Cesta Pythonu
Ještě nevíte, zda budete dělat webíky, appky, psát skripty na serverech nebo vytvářet chatboty? Hledáte programovací jazyk přívětivý k začátečníkům? Ztotožňujete se s tvrzením „proč dělat něco složitě, když to jde jednoduše?“ …A co třeba zkusit Python? Je to jazyk víceúčelový – hodí se na všechny uvedené věci – a jsou v něm napsány části kódu např. YouTube, Instagramu nebo celý Dropbox.
Python je zástupcem poměrně nové skupiny tzv. hybridních jazyků a zvládá více stylů programování (paradigmat). Je systematický a jednoduchý, takže se učí lehce. V současnosti se používají dvě verze – Python 2 a novější Python 3. K učení doporučujeme spíše verzi 3. Česká Python komunita je živá a ráda vám pomůže. Inspiraci načerpejte třeba na českém webu Učíme se Python.
Jazyk: Python
Toto jsou čtyři nejčastěji doporučované cesty pro začínající programátory. Ale co dělat, pokud do těchto škatulek nezapadnete, protože například…
Máte nápad na mobilní aplikaci? Baví vás legoboti anebo arduino? Při slově ‚automatizace‘ se vám rozsvítí oči? Kromě programování vás láká i testování? Chtěli byste zkoumat velká data?
…Čtěte Přehled kariérních cest pro programátory – začátečníky, díl 2.