Java, JavaScript, C#…
Starci na trůnu
Úvodem si dovolíme úvahu, že staří známí tahouni jako JavaScript, C++ a C# pravděpodobně v příštích 5 až 10 letech nevymizí. Dostali se totiž do bodu, kdy značně prorostli sítí internetu a IT vesmírem. Bylo vytvořeno příliš mnoho webů a aplikací, které na nich stojí, a investováno příliš mnoho peněz do jejich vývoje.
Aplikace psané ve starších jazycích musí někdo udržovat a zvyk je železná košile. Každý z nich má pochopitelně své výhody a nevýhody, ale z hlediska použitelnosti jsou stále spíše srovnatelné. Nový jazyk by musel být natolik lepší, aby přesvědčil významné procento vývojářů i firem ke změně. V tomto sdílím názor například se Stefanem Mischookem.
Je dost možné, že takový jazyk se ještě nezrodil (ale dříve či později to přijde). Dokonce prý juniorní vývojáři preferují starší, prověřené jazyky a ty inovativní plně docení spíše senioři, kteří si museli roky klestit cestu životem pomocí těch starých. Zřejmě více vnímají jejich výhody a vylepšení.
Python a Go
Vyzyvatelé
Jestli má momentálně nějaký jazyk potenciál přilákat začínající programátory a zároveň přimět ty zkušené se ho naučit, je to Python. Jde o jazyk relativně starý, který ale chytil druhý dech. Využívá se na analýzu dat, strojové učení, vývoj webových aplikací i jinde.
Podle PYPL indexu je Python (k dnešními datu) na prvním místě z hlediska popularity ve vyhledávání a pokud se podíváte na Google Trends, vidíte, že má vzestupnou tendenci. Vysokou příčku mu přičítá i TIOBE index – ten zase sleduje na kolika stránkách webu je jazyk použit. Podle výzkumu mezi 7000 vývojáři se ho také v současnosti nejvíce programátorů učí – celých 27%!
Dalším vyzyvatelem je Go programming language (nesprávně nazývaný Golang). Také nejde o žádnou novinku, vznikl v roce 2007, ale stojí za ním mocný rodič – Google. Ten používá Go na svém vlastním back-endu.
Podle webu Hired je Go jazyk, po kterém nejvíce vzrostla poptávka ze strany recruiterů v roce 2019. Go zatím sice nemá oslnivý podíl na webu – v indexu TIOBE je na 10. příčce – ale dle českého průzkumu Itbiz jej aktuálně využívá 18 % respondentů (před rokem to bylo jen 8 %). Dalších 13 % soudí, že by se mohlo jednat o nejvýznamnější jazyk budoucnosti.
Kotlin, Swift, TypeScript
Zlepšováky
Vznikla celá řada jazyků, které mají za cíl překonat své předchůdce. A protože mnohým z nich se to celkem daří, můžeme o nich také mluvit jako o programovacích jazycích budoucnosti. Podívejme se na některé z nich.
„Orage is the new black“ a Kotlin je nová Java. V dnešní době je považován za nástupce Javy ve vývoji pro Android a dokonce je s Javou kompatibilní (i když syntaxe je jiná) – kódy se dají spojovat. Vzestup Kotlinu pravděpodobně přispěl ke snížení popularity Javy a má ambice postupně ji vytlačit také ve vývoji aplikací pro podnikové využití.
Swift byl vyvinut společností Apple jako nástupce Objective-C a je prosazován také IBM. Vnikl v roce 2014 a od té doby se rychle stal oblíbeným mezi iOS dvelepery. Apple dlouhodobě staví na své věrné komunitě a iPhony se drží na 3. příčce z hlediska prodeje smartphonů, což z něj dělá jazyk, který nejde tak snadno odbýt. Swift je také open source a má využití i mimo ekosystém Applu – například má podporu Linuxu a využití jako jazyk na straně serveru. Podle výzkumu z ledna 2019 mezi top 100 nejoblíbenějšími mobilními aplikacemi z nich celých 42% využívalo Swift.
TypeScript, to je JavaScript s výhodami – nástavba JS, která by ho mohla postupně nahradit. Tohle dítě Microsoftu podle aktuálního RedMonk ratingu překonává očekávání a je na vzestupu. (RedMonk rating kombinuje údaje o množství kódu přítomného na GitHubu a četnosti diskuze na Stack Overflow se záměrem odhadnout budoucí trendy v zavádění jazyků).
Clojure, Scala, Elixir, Dart
Divoké karty
Pokud se zamýšlíme nad tím, jak budou programovací jazyky vypadat v budoucnosti, nesmíme pominout funkcionální programování. Přestože je rozšířené v akademickém světě a používá se například ve výzkumu AI a nových idejí, žádný funkcionální jazyk ještě nedosáhl masového komerčního využití. Nejde o nový koncept, funkcionální programování je s námi už hezkou řádku let. Nyní to ale vypadá, že by pro něj mohl konečně dozrát čas a někteří mu prorokují, že se stane novým standardem, jako je dnes OOP.
Programovací jazyky, které využívají funkcionální programování a mají potenciál zamíchat statusem quo, jsou například Scalla, Clojure nebo Elixir.
Podle webu Hired.com je Scala druhý jazyk, po kterém nejvíce vzrostla poptávka v roce 2019. To potvrzuje i Codingame, kde se Scala dostala desítce jazyků, které u kandidátů nejvíce hledají recruiteři. Zároveň ji ovládá podstatně méně lidí, než kolik recruiteři hledají.
Elixiru a Clojure nejsou data tak letos tak nakloněna, ale umístili se vysoko mezi nejvíce ‚milovanými‘ jazyky podle StackOverflow, na 7. a 8. příčce, a popularita u vývojářů by mohla mít vliv na jejich pozdější adaptaci.
A nakonec, ne však poslední, procedurální jazyk Dart. Dart v minulém roce všechny překvapil svým rychlým nárůstem popularity. Ať už se podíváte na RedMonk nebo aktuální PYPL Index, všichni zaznamenali větší zájem o Dart. Zatím se sice nedostal ani do první 20. v žebříčcích jazyků, ale v minulém roce zaznamenal nárůst na GitHubu o 532%.
Data jsou aktuální zhruba k březnu 2020.